CHOROBLIWA ZAZDROŚĆ

Można długo dywagować nad tym co jest zazdrością normalną, a co patologiczną i gdzie przebiega granica między nimi. Najkrócej można powiedzieć, że zazdrość patologiczna to taka zazdrość, która jest głucha i ślepa na oczywiste dowody własnej omylności, niszczy zdrowe relacje między ludźmi, a w skrajnych przypadkach prowadzi do aktów przemocy.

Niezależnie jednak od teoretycznych rozważań każdy człowiek przeżywający zazdrość i każdy będący obiektem zazdrości wie, jak gwałtowne i przykre mogą być emocje nią wywołane i do jak poważnych komplikacji życiowych mogą doprowadzić. Zazdrość jest zawsze przykra przynajmniej dla jednej ze stron. Może pojawiać się epizodycznie, ale też może być stałym elementem związku dwojga ludzi. Różne może być też jej nasilenie - od ledwo dostrzegalnych emocjonalnych podrażnień, poprzez psychiczny ból, do zawiści, brutalności i agresji. Bywa, że osoby dotknięte zazdrością, pomimo ewidentnych dowodów jej irracjonalności, nie są w stanie same się zmienić. Ich życiowi partnerzy albo poddają się, przyjmując taką strategię postępowania by niczym nie drażnić osoby zazdrosnej, co doprowadza do ekstremalnych napięć i rezygnacji z siebie i swoich potrzeb, albo walczą i przegrywają, lub odchodzą.

Zazdrość nie musi być problemem w Twoim życiu. Oferuję Ci pomoc w jej przezwyciężeniu, lub w konstruktywnym radzeniu sobie z jej przejawami.

Jeśli masz jakiekolwiek uwagi, pytania, wątpliwości, potrzebujesz wyjaśnień związanych konkretnie z Tobą i Twoją sytuacją lub po prostu chcesz porozmawiać zadzwoń

(0) 603 463 703

lub napisz:

psychoterapeuta@gmail.com;

psycholog.tpb@gmail.com;

 

Strona główna